Historia
Podlaskiego Związku Jeździeckiego

Powstanie w roku 2000 Podlaskiego Związku Jeździeckiego zapełniło ostatnią białą plamę na jeździeckiej mapie Polski. To nie znaczy, że wcześniej nie było tradycji w naszym regionie.

Prawdopodobnie jeździectwo w województwie uratowała postawa mgr S.Żyźniewskiego-nauczyciela Zespołu Szkół Rolniczych w Dojlidach. W rozmowach z jego wychowankami i uczniami przedstawiany jest jako człowiek o wielu talentach (wielki humanista, filozof, animator imprez i uroczystości związanych z końmi). W gospodarstwie rolnym przy Zespole Szkół Rolniczych w Dojlidach od około 1955r z jego inicjatywy działała sekcja jeździecka. Cytat z kroniki szkoły: „Program działalności tej sekcji obejmował oprócz nauki jazdy konnej, również organizowanie kuligów i wyjazdy na nocny wypas koni.” Niezwykłym rodzajem zajęć była walka szermiercza na konikach, polegająca na ścinaniu przez jeźdźców pióropuszy umocowanych z tyłu masek szermierczych.W dniu 07.01.1964r w tych walkach udział wzięli najlepsi w Polsce szermierze: J. Popławski, W. Ochyra, A. Piątkowski, R. Zup.

Pan magister Żyźniewski zorganizował spotkanie z pułkownikiem Karolem Rómmelem-najlepszym i najbardziej wszechstronnym jeźdźcem polskim, nauczycielem całej plejady kawalerzystów i sportsmenów w okresie międzywojennym. Był bratem gen. J. Rómmela, który wsławił się udziałem w bitwie w 1939r nad Bzurą. Po tym spotkaniu w środowisku Ludowych Zespołów Sportowych mgr Franciszek Ilczuk powtarzał często powiedzenie K. Rómmela: „Dobry jeździec idąc z dziewczyną myśli o koniu, zły jeździec jadąc na koniu myśli o dziewczynie”.

Panu Stanisławowi udało się powołać w 1959r sekcję hippiczną przy Białostockiej Radzie Wojewódzkiej LZS. Istniała ona przez kilka sezonów, a jej reprezentanci uczestniczyli w lokalnych zawodach propagując sport jeździecki w ówczesnym województwie białostockim. W 1963r na stadionie Zwierzynieckim w Białymstoku rozegrane zostały międzynarodowe zawody z udziałem czołowych jeźdźców z Polski, NRD i Węgier.

Wśród członków sekcji jeździeckiej przy Zespole Szkół Rolniczych w Dojlidach byli Henryk Juchnicki i Krzysztof Skorupski. Ostatni z panów ze względu podjęcia studiów w Warszawie odszedł z klubu, a jego wyjazd zaowocował później powstaniem Studenckiego Klubu Jeździeckiego w 1968 roku działającego równolegle z macierzystą sekcją na terenie Zespołu Szkół Rolniczych w Dojlidach, który był jedynym (poza warszawskim) takim klubem.

Kolejny rozdział historii jeździectwa na Podlasiu rozpoczyna się przeniesieniem Studenckiego Klubu Jeździeckiego do PGR-u Ignatki. W lutym 1985 roku odbyło się zebranie członków klubu, podczas którego Studencki Klub Jeździecki przeistoczył się w Klub Jeździecki Białystok z siedzibą w Ignatkach. Długo był on jedynym klubem jeździeckim w województwie.

W 1976 r. odbyły się pierwsze zawody międzyklubowe na terenie KJ Białystok,zaś w 1987 roku przeprowadzono Konny Turniej Rycerski nawiązujący do tradycji imprez organizowanych dawniej w Dojlidach. Był to czas intensywnego rozwoju. W roku 1985 zorganizowano także na stadionie w Starosielcach pierwsze Okręgowe Zawody w Skokach. Klubowicze zaistnieli także w latach 1977-78 w Akademickich Mistrzostwach Polski, później Mistrzostwach Polski Studenckich Spółdzielni Pracy. Niestety jak to czasem bywa po latach pełnych obfitości nastąpiły lata chude. W latach 1990-1992 po wycofaniu udziałów PGR-u Ignatki i zmianie prezesa klub podupadł. Na szczęście obecnie ma się on dobrze i jako najstarszy wśród podlaskich daje przykład młodszym kolegom. To właśnie KJ Białystok był pomysłodawcą i organizatorem Akademickich Mistrzostw Podlasia. Wiele razy także organizował zawody w Długodystansowych Rajdach Konnych w tym Nieoficjalne Mistrzostwa Polski. Małgorzata Roszkowska-Kruk na koniu Elam brała udział w Mistrzostwach Świata w tejże dyscyplinie i wraz z kol. Donatą M. Wroczyńską wyjeżdżały na zawody międzynarodowe. Gdyby tego było mało białostocki klub zorganizował także Długodystansowy Rajd Zaprzęgowy w roku 1990 z udziałem gości z Francji.

Po roku 1990 rozpoczął się czas tworzenia nowych klubów jeździeckich, których założyciele po części wywodzili się z KJ Białystok. Dawna młodzież podlaskiego środowiska jeździeckiego „poszła na swoje”. Urok sportu konnego przyciągnął kilku niezwiązanych z nim dotychczas działaczy.

Rok 1990 zaowocował powstaniem klubu jeździeckiego „Kres” w Jurowcach. Właścicielem i założycielem jest obecny prezes Podlaskiego Związku Jeździeckiego Witalis Nikołajuk-Mistrz Polski w Rajdach Długodystansowych oraz reprezentant kraju na zawodach międzynarodowych. Klub prowadzi głównie zajęcia dla dzieci i młodzieży, także niepełnosprawnej. W roku 1999 reprezentanci KJ „Kres” wzięli udział w Letnich Igrzyskach Osób Niepełnosprawnych w Stanach Zjednoczonych. Członkowie klubu są także stałymi uczestnikami zawodów w każdej z dyscyplin organizowanych w regionie. W roku 2011 wznawia także organizację zawodów w Długodystansowych Rajdach Konnych.

Następnym klubem, który zaistniał w Podlaskim Związku Jeździeckim był KJ Kawalkada założony w 1994 roku przez Eugeniusza Walczuka, któremu pasja jeździecka towarzyszyła już od czasów studenckich. Hodowlą koni zajmował się on od lat osiemdziesiątych. Swoją hodowlę oparł początkowo na 2 klaczach: Dominie i Hazardzistce. Czołowymi zawodnikami klubu są :sam założyciel i prezes Eugeniusz Walczuk oraz Emilia Walczuk- jego córka. Para ta uzyskuje wysokie wyniki nie tylko w regionie ale i na arenie ogólnopolskiej. Od 1999 roku zawodnicy regularnie biorą udział w prawie wszystkich zawodach organizowanych na terenie Podlaskiego Związku Jeździeckiego wielokrotnie zdobywając tytuły Mistrzów Podlasia. Od roku 2006 do 2010 Emilia Walczuk brała udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w skokach przez przeszkody i w 2009 roku we Wrocławiu wywalczyła wysokie – drugie miejsce. Klub posiada licznych wychowanków, którzy obecnie również startują w zawodach.

W roku 1995 zostaje otwarty Ośrodek Jeździecki w Supraślu, w którym swoją działalność rozpoczyna sekcja jeździecka Młodzieżowego Klubu Sportowego „Sprząśla” .Na początku MKS opiera swoją pracę na ośmiu koniach ze stadniny w Lewickich, a następnie czterech dzierżawionych z Akademii Rolniczo – Technicznej w Olsztynie. Inicjatywę powstania sekcji jeździeckiej klub zawdzięcza ówczesnemu prezesowi Januszowi Cukiermanowi. Początkowo był to klub szkolny będący członkiem LZS działający przy Zespole Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Supraślu . Na terenie ośrodka powstał mini skansen. Stado zaś nie ograniczało się jedynie do koni, można tam było spotkać także owieczki i osła Maksa. Swoją przygodę z jeździectwem rozpoczynało lub kontynuowało w „Sprząśli” wielu obecnych szkoleniowców i sędziów. Na terenie ośrodka w 1998 roku odbyły się I Mistrzostwa LZS w Jeździectwie w konkurencji skoków przez przeszkody i od tej pory klub regularnie organizuje przynajmniej raz do roku regionalne zawody jeździeckie. Dzięki temu, że działalność MKS „Sprząśla” opiera się na wolontariacie, młodzież podlaska ma możliwość odnalezienia się w sporcie jeździeckim bez martwienia się o finanse. W 2009 roku klub zmienił swoją siedzibę i obecnie znajduje się na skraju Puszczy Knyszyńskiej nad rzeką Supraślą w miejscu zwanym Dębowikiem nadal na terenie miasta Supraśl.
W Gieniuszach wszystko zaczęło się latem roku 1999, kiedy to Jerzy Marcin Maliszewski wraz z czwórką wnuków miał po raz pierwszy kontakt z końmi sportowymi w stadninie w Reszkowcach. Po kilku dniach zakupił pięć koni. Były to: Albona, Koronka, Mocarz, Meron i Bik. Najstarszym z nich był 2-letni Bik. Właśnie od jego imienia pochodzi nazwa stadniny i klubu. W niecały rok od tego zakupu powstała dość przyzwoita stajnia. Pod koniec 2003 roku spotkało się 21 członków – założycieli Klubu Jeździeckiego BIK Gieniusze, a w 2004 roku stadnina pana Maliszewskiego stała się pełnoprawnym klubem jeździeckim. Szybko wzrosła ilość koni. Przybył ulubiony koń właściciela Pozew, wyścigowe folblutki Tina i Disna, piękny arabek Melik El Nil (król Nilu), półachałtekińska Oliwka … Powstała gromadka, która obecnie liczy 23 grzywy. W stadninie prowadzona jest hodowla oparta o 4 własne ogiery i 8 klaczy. Od dnia 9 lipca 2007r. ośrodek posiada Certyfikat Polskiego Związku Jeździeckiego kategorii II. Obecnie klub jest najbardziej aktywnym organizatorem zawodów regionalnych, a także Mistrzostw Polski Młodych Koni i Mistrzostw Polski Juniorów i Młodych Jeźdźców w sportowych konnych rajdach długodystansowych. Zawodnicy KJ BIK maja na swoim koncie liczne sukcesy, do których należy zaliczyć udany start w finałach OOM-B Agnieszki Sarosiek (II klasa w B), zdobycie tytułów Mistrzów Polski w rajdach (2 zawodniczki w kadrze narodowej w latach 2009 i 2010), liczne Mistrzostwa Podlasia w skokach, ujeżdżeniu i rajdach, czołowe miejsca w klasyfikacji Jeździeckiej Ligi Podlasia. W klubie prowadzone są kursy instruktorskie, sędziowskie, egzaminy na odznaki jeździeckie PZJ oraz liczne spotkania szkoleniowe i treningi dla zawodników.

W lutym 1999 roku z inicjatywy Ewy i Wojciecha Fabińskich powstał Klub Sportowy Nad Wigrami. Jeźdźcem został Krzysztof Prasek a trenerem Hubert Szaszkiewicz. Na kl. Gasteria Krzysztof zdobył tytuł II V –ce Mistrza Polski w MPMŁ Jeźdźców, a w tym samym roku na zakupionym westfalskim og. Palegro sięgnął po brązowy medal w Mistrzostwach Polski seniorów. Wystartował w Mistrzostwach Europy Młodych Jeźdźców w szwajcarskim Munchwillen i zdołał zakwalifikować się do Finału. Zadebiutował w ekipie Pucharu Narodów podczas CSIO Poznań. W następnym roku Palegro powtórzył sukces w MP seniorów i para Krzysztof i Palegro z powodzeniem startowała w zawodach CSIO, startując w Pucharach Narodów w Poznaniu, Ikast, Budapeszcie, Bratysławie i Linzu. Do swego ojca og. Palegro dołączyła kl. Palegra, która w wieku 7 i 8 lat odniosła wiele znaczących sukcesów w konkursach międzynarodowych dla młodych koni. Wygrała konkurs na prestiżowych zawodach w Wiedniu. W 2001 roku Palegro starował w Mistrzostwach Europy w skokach w Arnhem, gdzie polska ekipa po 19 latach wystartowała i ukończyła mistrzostwa na 10 miejscu. Do tych uznanych już koni sportowych dołączyła klacz Irosas Gold, która pod K. Praskiem zdobyła srebrny medal w Halowych Mistrzostwach Polski, startowała w Pucharze Narodów oraz wygrała wiele konkursów w kraju i za granicą. 

Zefir, Galileusz, Alberina, Gama, Catosale to konie, które startowały w pierwszych latach działalności klubu. W barwach KS Nad Wigrami jeździł od początku Damian Sęk, Bartosz Fabiński i Julia Zawada. W 2004 roku ze stajni Legia Warszawa przy ul. Kozielskiej przeniesiono konie do nowo powstałego nowoczesnego ośrodka sportu jeździeckiego w Mikołajewie nad jeziorem Wigry, wśród lasów surowej a jakże pięknej krainy jaką jest Suwalszczyzna. W tym czasie dorosły pierwsze konie urodzone w SK Nad Wigrami i zaczęły startować w MPMK, odnosząc znaczące sukcesy. Pierwszy medal to zasługa kl. Tinta/Elvis i Tina po Tin Rocco/, która wygrała MPMK dla koni 4 letnich. Klacz Jucca/Carnute i Julia Mariner po Julio Marines xx/ w następnym roku 2005 zdobyła zaszczytny tytuł V-Championki koni 4 letnich. Tinta ponownie zdobyła medal jako 5 latka zajmując miejsce II. W listopadzie 2006 roku dołączył do klubu Marek Orłoś, obejmując stanowisko trenera. Tinta ponownie wygrała MPMŁK, tym razem w grupie koni 7 letnich, a jej koleżanka klubowa kl. Escorta/Cordalme i Espoir po Esprit/ zajęła II m-ce w kategorii koni zagranicznych. Jeźdźcy nasi odnieśli szereg sukcesów wygrywając: srebrny medal w kl. koni 4 l. og. Ulises oraz dwa tytuły MPMŁK: Love Soprem dla koni 7l i og. Landacord dla koni 4l. W chwili obecnej w stajniach sportowych stoi 30 koni dosiadanych przez seniorów startujących w zawodach rangi ogólnopolskiej i MPMK – Damiana Sęka i Michała Rudzińskiego, oraz juniorów: Katarzynę Bobrowską, Agnieszkę Cichanowicz, Magdalenę Zaborowską, Marka Bienio, Katarzynę Wierzbicką – legitymujących się III i II klasą sportową. Praca z młodzieżą rozpoczęta w 2005 roku przez instruktorów i trenerów KS nad Wigrami zaowocowała licznymi sukcesami na zawodach rangi ogólnopolskiej, a w 2009 roku zdobyciem przez Magdalenę Zaborowską złotego medalu Ogólnoplskiej Olimpiady Młodzieży w Krakowie. Od 2009 roku trenerem na stałe współpracującym z Klubem został p. Daan Nanning – wieloletni trener kadry narodowej i szef ekipy juniorów i młodych jeźdźców Holandii ( 1987-2002 ). Trener kadry narodowej Finlandii w latach 2003-2006. Członek Komisji oceniającej ogiery KWPN. Przewodniczący VSN od 1988 roku.
Od roku 2002 istniał jeszcze jeden Klub Jeździecki na Podlasiu. Był nim Ocean Sport Studzianki. Na jego terenie organizowane były zawody jeździeckie w skokach i ujeżdżeniu, trenowali sportowcy, pracowali szkoleniowcy. Odbywały się treningi sparingowe z okolicznymi klubami oraz wspólne imprezy jeździeckie. Jednak nie przetrwał on próby czasu i grono członków Podlaskiego Związku Jeździeckiego zmniejszyło się o jednego w 2006 roku.
Klub Jeździecki „Zagłoba” został założony w 2002r. Funkcjonuje na terenie województwa Podlaskiego, a dokładnie w Gospodarstwie Ogrodniczym Wiktora i Bożeny Kalinowskich w Grabówce koło Białegostoku, gmina Supraśl. Konie w gospodarstwie Państwa Kalinowskich hodowane są od marca 1995 roku. KJ „Zagłoba” jest zarejestrowany w Podlaskim Związku Jeździeckim. Obecnie Klub liczy kilkunastu członków i czterech zawodników. Celem KJ „Zagłoba” jest propagowanie jeździectwa i sportu oraz udział w zawodach i imprezach . Prowadzone są trening dla koni oraz nauka jazdy konnej początkującym i zaawansowanym. Zajmujemy sie hodowlą i sprzedażą koni wierzchowych do sportu i rekreacji. Od 2005 roku organizowane są w ostatnią niedzielę wakacji regionalne zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody. Impreza ta stała się atrakcyjnym widowiskiem dla kibiców jeździectwa.Pierwszą edycję zawodów obejrzało ponad 400 osób, zaś drugą ponad 600.
W lipcu 2004 roku do życia został powołany Klub Sportowy „Pieńki”.Jako pierwszy w woj. podlaskim rozpoczął przygotowania i egzaminy na Powszechne Odznaki Jeździeckie . Od początku klub związany jest z dyscypliną Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego .W 2009 roku odbyły się pierwsze zawody WKKW , co roku klub organizuje Mistrzostwa Podlasia w WKKW. Także W 2009 roku klacz Kleopatra jako pierwszy koń z woj. podlaskiego zakwalifikowała się do finału Mistrzostw Polski Młodych koni w ujeżdżeniu w Książu. Obecnie klub organizuje egzaminy na Powszechne Odznaki Jeździeckie , od 2010 można uzyskać także Odznakę PZJ ,,JEŻDŻĘ KONNO ,, ( 50 wydanych w 2010 roku) Klub dysponuje hipodromem : kompletny parkur, czworobok, tor crossowy, na miejscu trener II klasy WKKW. Od 2004 roku Prezesem Klubu Sportowego,,Pieńki,, jest Agnieszka Sztandar- Sztanderska strona www.klubsportowypienki.pl

Od 2006 r funkcjonuje Stajnia Kucykowo. Gospodarzem i instruktorem jazdy jest p.Andrzej Maleszko.

Obecnie w Stajni Kucykowo przebywa 17 koni i kucyków, Stajnia nastawiona jest głównie na naukę jazdy konnej dla dzieci. Tu pod okiem instruktorów najmłodsi poznają tajniki opieki nad zwierzętami, uczą się czyścić konie, zaplatają im grzywy i ogony, uczą się dbałości o sprzęt jeździecki i porządek w stajni. Zwracana jest również uwaga na koleżeńskie zachowanie . W tym miejscu dzieci oraz ich rodzice z pewnością miło spędzą czas. Ponadto ośrodek prowadzi zajęcia hipoterapii.
Gospodarstwo położone jest w atrakcyjnej miejscowości 10 km od Białegostoku. W 2007 r koniarze jeżdżący, duzi i mali oraz sympatycy tego miejsca postanowili powołać stowarzyszenie, które pozwoliłoby szerzej rozwinąć działalność, organizować i ułatwić starty w zawodach klubowiczom ze sportową żyłką. Powołano więc do życia Ośrodek Sportów konnych STAJNIA KUCYKOWO.
Ośrodek organizuje towarzyskie zawody w skokach i ujeżdżeniu oraz liczne imprezy jeździeckie.

Oprócz w/w Klubów i Ośrodków na terenie Podlasia działały lub wciąż działają KJ DAFNE, KJ ELAM oraz UKS VICTORIA. Historie ich powstania i działalności zamieścimy po otrzymaniu długo oczekiwanych informacji od Zarządów w/w.

© 2017 Podlaski Związek Jeździecki. All Rights Reserved. UTI.PL