Powstanie w roku 2000 Podlaskiego Związku Jeździeckiego zapełniło ostatnią białą plamę na jeździeckiej mapie Polski. To nie znaczy, że wcześniej nie było tradycji w naszym regionie.
Prawdopodobnie jeździectwo w województwie uratowała postawa mgr S.Żyźniewskiego-nauczyciela Zespołu Szkół Rolniczych w Dojlidach. W rozmowach z jego wychowankami i uczniami przedstawiany jest jako człowiek o wielu talentach (wielki humanista, filozof, animator imprez i uroczystości związanych z końmi). W gospodarstwie rolnym przy Zespole Szkół Rolniczych w Dojlidach od około 1955r z jego inicjatywy działała sekcja jeździecka. Cytat z kroniki szkoły: „Program działalności tej sekcji obejmował oprócz nauki jazdy konnej, również organizowanie kuligów i wyjazdy na nocny wypas koni.” Niezwykłym rodzajem zajęć była walka szermiercza na konikach, polegająca na ścinaniu przez jeźdźców pióropuszy umocowanych z tyłu masek szermierczych.W dniu 07.01.1964r w tych walkach udział wzięli najlepsi w Polsce szermierze: J. Popławski, W. Ochyra, A. Piątkowski, R. Zup.
Pan magister Żyźniewski zorganizował spotkanie z pułkownikiem Karolem Rómmelem-najlepszym i najbardziej wszechstronnym jeźdźcem polskim, nauczycielem całej plejady kawalerzystów i sportsmenów w okresie międzywojennym. Był bratem gen. J. Rómmela, który wsławił się udziałem w bitwie w 1939r nad Bzurą. Po tym spotkaniu w środowisku Ludowych Zespołów Sportowych mgr Franciszek Ilczuk powtarzał często powiedzenie K. Rómmela: „Dobry jeździec idąc z dziewczyną myśli o koniu, zły jeździec jadąc na koniu myśli o dziewczynie”.
Panu Stanisławowi udało się powołać w 1959r sekcję hippiczną przy Białostockiej Radzie Wojewódzkiej LZS. Istniała ona przez kilka sezonów, a jej reprezentanci uczestniczyli w lokalnych zawodach propagując sport jeździecki w ówczesnym województwie białostockim. W 1963r na stadionie Zwierzynieckim w Białymstoku rozegrane zostały międzynarodowe zawody z udziałem czołowych jeźdźców z Polski, NRD i Węgier.
Wśród członków sekcji jeździeckiej przy Zespole Szkół Rolniczych w Dojlidach byli Henryk Juchnicki i Krzysztof Skorupski. Ostatni z panów ze względu podjęcia studiów w Warszawie odszedł z klubu, a jego wyjazd zaowocował później powstaniem Studenckiego Klubu Jeździeckiego w 1968 roku działającego równolegle z macierzystą sekcją na terenie Zespołu Szkół Rolniczych w Dojlidach, który był jedynym (poza warszawskim) takim klubem.
Kolejny rozdział historii jeździectwa na Podlasiu rozpoczyna się przeniesieniem Studenckiego Klubu Jeździeckiego do PGR-u Ignatki. W lutym 1985 roku odbyło się zebranie członków klubu, podczas którego Studencki Klub Jeździecki przeistoczył się w Klub Jeździecki Białystok z siedzibą w Ignatkach. Długo był on jedynym klubem jeździeckim w województwie.
W 1976 r. odbyły się pierwsze zawody międzyklubowe na terenie KJ Białystok,zaś w 1987 roku przeprowadzono Konny Turniej Rycerski nawiązujący do tradycji imprez organizowanych dawniej w Dojlidach. Był to czas intensywnego rozwoju. W roku 1985 zorganizowano także na stadionie w Starosielcach pierwsze Okręgowe Zawody w Skokach. Klubowicze zaistnieli także w latach 1977-78 w Akademickich Mistrzostwach Polski, później Mistrzostwach Polski Studenckich Spółdzielni Pracy. Niestety jak to czasem bywa po latach pełnych obfitości nastąpiły lata chude. W latach 1990-1992 po wycofaniu udziałów PGR-u Ignatki i zmianie prezesa klub podupadł. Na szczęście obecnie ma się on dobrze i jako najstarszy wśród podlaskich daje przykład młodszym kolegom. To właśnie KJ Białystok był pomysłodawcą i organizatorem Akademickich Mistrzostw Podlasia. Wiele razy także organizował zawody w Długodystansowych Rajdach Konnych w tym Nieoficjalne Mistrzostwa Polski. Małgorzata Roszkowska-Kruk na koniu Elam brała udział w Mistrzostwach Świata w tejże dyscyplinie i wraz z kol. Donatą M. Wroczyńską wyjeżdżały na zawody międzynarodowe. Gdyby tego było mało białostocki klub zorganizował także Długodystansowy Rajd Zaprzęgowy w roku 1990 z udziałem gości z Francji.
Po roku 1990 rozpoczął się czas tworzenia nowych klubów jeździeckich, których założyciele po części wywodzili się z KJ Białystok. Dawna młodzież podlaskiego środowiska jeździeckiego „poszła na swoje”. Urok sportu konnego przyciągnął kilku niezwiązanych z nim dotychczas działaczy.
Rok 1990 zaowocował powstaniem klubu jeździeckiego „Kres” w Jurowcach. Właścicielem i założycielem jest obecny prezes Podlaskiego Związku Jeździeckiego Witalis Nikołajuk-Mistrz Polski w Rajdach Długodystansowych oraz reprezentant kraju na zawodach międzynarodowych. Klub prowadzi głównie zajęcia dla dzieci i młodzieży, także niepełnosprawnej. W roku 1999 reprezentanci KJ „Kres” wzięli udział w Letnich Igrzyskach Osób Niepełnosprawnych w Stanach Zjednoczonych. Członkowie klubu są także stałymi uczestnikami zawodów w każdej z dyscyplin organizowanych w regionie. W roku 2011 wznawia także organizację zawodów w Długodystansowych Rajdach Konnych.
Następnym klubem, który zaistniał w Podlaskim Związku Jeździeckim był KJ Kawalkada założony w 1994 roku przez Eugeniusza Walczuka, któremu pasja jeździecka towarzyszyła już od czasów studenckich. Hodowlą koni zajmował się on od lat osiemdziesiątych. Swoją hodowlę oparł początkowo na 2 klaczach: Dominie i Hazardzistce. Czołowymi zawodnikami klubu są :sam założyciel i prezes Eugeniusz Walczuk oraz Emilia Walczuk- jego córka. Para ta uzyskuje wysokie wyniki nie tylko w regionie ale i na arenie ogólnopolskiej. Od 1999 roku zawodnicy regularnie biorą udział w prawie wszystkich zawodach organizowanych na terenie Podlaskiego Związku Jeździeckiego wielokrotnie zdobywając tytuły Mistrzów Podlasia. Od roku 2006 do 2010 Emilia Walczuk brała udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w skokach przez przeszkody i w 2009 roku we Wrocławiu wywalczyła wysokie – drugie miejsce. Klub posiada licznych wychowanków, którzy obecnie również startują w zawodach.
W lutym 1999 roku z inicjatywy Ewy i Wojciecha Fabińskich powstał Klub Sportowy Nad Wigrami. Jeźdźcem został Krzysztof Prasek a trenerem Hubert Szaszkiewicz. Na kl. Gasteria Krzysztof zdobył tytuł II V –ce Mistrza Polski w MPMŁ Jeźdźców, a w tym samym roku na zakupionym westfalskim og. Palegro sięgnął po brązowy medal w Mistrzostwach Polski seniorów. Wystartował w Mistrzostwach Europy Młodych Jeźdźców w szwajcarskim Munchwillen i zdołał zakwalifikować się do Finału. Zadebiutował w ekipie Pucharu Narodów podczas CSIO Poznań. W następnym roku Palegro powtórzył sukces w MP seniorów i para Krzysztof i Palegro z powodzeniem startowała w zawodach CSIO, startując w Pucharach Narodów w Poznaniu, Ikast, Budapeszcie, Bratysławie i Linzu. Do swego ojca og. Palegro dołączyła kl. Palegra, która w wieku 7 i 8 lat odniosła wiele znaczących sukcesów w konkursach międzynarodowych dla młodych koni. Wygrała konkurs na prestiżowych zawodach w Wiedniu. W 2001 roku Palegro starował w Mistrzostwach Europy w skokach w Arnhem, gdzie polska ekipa po 19 latach wystartowała i ukończyła mistrzostwa na 10 miejscu. Do tych uznanych już koni sportowych dołączyła klacz Irosas Gold, która pod K. Praskiem zdobyła srebrny medal w Halowych Mistrzostwach Polski, startowała w Pucharze Narodów oraz wygrała wiele konkursów w kraju i za granicą.
Od 2006 r funkcjonuje Stajnia Kucykowo. Gospodarzem i instruktorem jazdy jest p.Andrzej Maleszko.
Obecnie w Stajni Kucykowo przebywa 17 koni i kucyków, Stajnia nastawiona jest głównie na naukę jazdy konnej dla dzieci. Tu pod okiem instruktorów najmłodsi poznają tajniki opieki nad zwierzętami, uczą się czyścić konie, zaplatają im grzywy i ogony, uczą się dbałości o sprzęt jeździecki i porządek w stajni. Zwracana jest również uwaga na koleżeńskie zachowanie . W tym miejscu dzieci oraz ich rodzice z pewnością miło spędzą czas. Ponadto ośrodek prowadzi zajęcia hipoterapii.
Gospodarstwo położone jest w atrakcyjnej miejscowości 10 km od Białegostoku. W 2007 r koniarze jeżdżący, duzi i mali oraz sympatycy tego miejsca postanowili powołać stowarzyszenie, które pozwoliłoby szerzej rozwinąć działalność, organizować i ułatwić starty w zawodach klubowiczom ze sportową żyłką. Powołano więc do życia Ośrodek Sportów konnych STAJNIA KUCYKOWO.
Ośrodek organizuje towarzyskie zawody w skokach i ujeżdżeniu oraz liczne imprezy jeździeckie.
Oprócz w/w Klubów i Ośrodków na terenie Podlasia działały lub wciąż działają KJ DAFNE, KJ ELAM oraz UKS VICTORIA. Historie ich powstania i działalności zamieścimy po otrzymaniu długo oczekiwanych informacji od Zarządów w/w.